LUBLIN
przedstawiciel
regionalny


 

 

 

 

 

 

KONTAKT

Biuro handlowe na województwo lubelskie

20-601 Lublin
ul. Zana 38A/512

tel.   601 731 032
        601 731 804
        601 731 041
        601 731 003
        e-mail:
jpr@jpr.lublin.pl




Definicja i budowa
Gama separatorów - karty katalogowe
Wyposażenie dodatkowe
Dobór separatora
Warunki zabudowy i montaż
Konserwacja


Produkcja zgodna z normami europejskimi i normą polską - wyrób ze stli 
PN-EN 858-1:2005

WSZYSTKIE WYROBY ZNAKOWANE SĄ ZNAKIEM

 

WPROWADZENIE

Separatory węglowodorów przeznaczone są do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i popro-cesowych z terenów, które zagrożone są skażeniem substancjami ropopochodnymi. Są to urządzenia przepływowe tzn. w urządzeniach tych w sposób mechaniczny następuje separacja olei wolnych i emulsji semistabilnych od reszty ścieków podczas ich przepływu przez instalację. Ze względu na sposób działania separatory zatrzymują również część zawiesiny łatwoopadającej, która gromadzi się w komorze osadowej w dolnej części urządzenia. W przypadku właściwego doboru wielkości nominalnej, przy wystąpieniu przepływu nominalnego, zapewniony jest przepływ zaolejonych wód deszczowych. Dlatego przy tym przepływie nie występuje blokowanie przepływu, a powierzchnia czynna separatora wystarcza na to, aby większe krople ropopochodnych wypłynęły ku powierzchni i połączyły się w jednolitą warstwę. Zjawisko to jest przyśpieszane i wspomagane przez wkłady koalescencyjne w separatorach klasy I, zwanych separatorami koalescencyjnymi. Separatory węglowodorów JPR SYSTEM ŻYRARDÓW przeznaczone są do doczyszczania ścieków o przepływie nominalnym od 1,5 do 600 l/s.

SŁOWNIK

Dla potrzeb niniejszej prezentacji zastosowaliśmy następujące pojęcia i definicje z normy europejskiej:

Odmulacz - część instalacji zatrzymująca substancje stałe, takie jak muł i ziarnka piasku. Element instalacji, który może być włączony do separatora lub wykonany oddzielnie.

Separator (klasa I, klasa II) - część instalacji, która oddziela ciecze lekkie od reszty ścieków i zatrzymuje je. Separatory są podzielone na dwie klasy:
 

Klasa

Maksymalna dopuszczalna zawartość oleju resztkowego mg/l

Typowa technika rozdziału (przykłady)

I

5,00 mg/l

separator koalescencyjny

II

100,00 mg/l

separator grawitacyjny

Punkt pobierania próbek - część instalacji umiejscowiona w części dolnej separatora, gdzie mogą być pobierane próbki ścieków po rozdzieleniu.

Pojemność magazynowania lekkich cieczy - objętość oddzielonej lekkiej cieczy mogąca pozostać w separatorze bez przelania się przez jego wlot lub wylot.

Układ automatycznego zamykania - mechanizm ostrzegający, że lekka ciecz lub ścieki osiągnęły poziom nadmiernie wysoki lub niski.

Separator z układem odprowadzającym - separator wyposażony w układ pozwalający na ominięcie separatora w sytuacji natężenia przepływu ścieków przekraczającego maksymalne dozwolone natężenie przepływu.

W ofercie prezentujemy separatory o wydajności nominalnej, a więc: 1, 3, 5, 6, 8,10,15, 20, 25, 30,40, 50,65, 80, 100, 125, 150, 200, 300, 400, i 500 litrów na sekundę.

Inne przepływy mogą być wzięte pod uwagę po konsultacji z naszą firmą, odpowiadamy na zapytania indywidualne klientów opracowując specjalne rozwiązania technologiczne

 

BUDOWA

SEPARATORY WĘGLOWODORÓW
wykonane ze stali przeznaczone są do oddzielania substancji ropopochodnych i innych węglowodorów zawartych w ściekach. W procesie separacji wykorzystuje się różnice gęstości węglowodorów i wody w trakcie przepływu grawitacyjnego przez urządzenie. Separatory koalescencyjne wykorzystują ponadto zjawiska powierzchniowe zachodzące we wkładce koalescencyjnej, co powoduje zlepianie mikro-kropel węglowodorów w większe skupiska, możliwe do separacji. Cząsteczki oddzielanej cieczy unoszą się na powierzchni ścieków tworząc warstwę substancji ropopochodnych o powiększającej się grubości, którą należy regularnie usuwać. Substancje ciężkie opadają na dno separatora tworząc osad. W celu zwiększenia efektywności pracy urządzenia, konieczne jest zamontowanie odmulacza przed separatorem.

Separatory węglowodorów JPR SYSTEM ŻYRARDÓW przeznaczone są do oczyszczania ścieków o przepływie nominalnym od 15 di 600l/s.

ODMULACZ
Zatrzymuje wszystkie substancje ciężkie (kruszywa, żwir, piasek, muł, eta), które znajdują się w ściekach przed wejściem do separatora węglowodorów. Nasze separatory posiadają zintegrowany odmulacz.

WKŁADKA KOALESTENCYJNA
Ma za zadanie zebrać na swej powierzchni cząstki węglowodorów, które nie mają wystarczającej masy objętościowej. Tworząca się warstwa węglowodorów po uzyskaniu odpowiedniej masy przenosi się do górnej części urządzenia. Wkładka koalescencyjna pozwala na uzyskanie zrzutu zanieczyszczeń, nieprzekraczającego 5 mg węglowodorów na litr. Tak oczyszczone wody ściekowe można odprowadzić bezpośrednio do środowiska naturalnego.

BY-PASS
Jest obejściem przelewowym (ulewowym) wbudowanym w separator. Przy zastosowaniu by-passu przepływ nominalny można zwiększyć pięciokrotnie (jest to rozwiązanie standardowe). Separatory z obejściem stosowane są na wody opadowe z dużych powierzchni.
Urządzenie umożliwia działanie separatora podczas dużej ulewy. W czasie opadów deszczu ilość wód ściekowych wpływających do separatora przewyższa jego przepływ nominalny. Gdy ten poziom zostaje przekroczony do pracy włącza się by-pass usytuowany w odmulaczu powyżej progu wlotu do separatora. W ten sposób nadmiar cieczy jest bez dużej zawartości ropopochodnych i nie zakłóca pracy separatora a jednocześnie błoto, piasek i inne substancje stałe zostają zatrzymane w odmulaczu.
 

AUTOMATYCZNE ZAMKNIĘCIE
Jest urządzeniem bezpieczeństwa zapobiegającym wydostawaniu się substancji ropopochodnych do kanalizacji przy separatorze w wypadku braku obsługi lub przelewu przypadkowego. Przewód wylotowy zamykany jest zaworem połączonym z pływakiem wytarowanym na ciężar właściwy węglowodorów. Pływak ten podąża przez cały czas za zwiększającą się warstwą węglowodorów (znajdując się zawsze w części środkowej) do momentu osiągnięcia maksymalnej ilości magazynowania substancji ropopochodnych, a co za tym idzie zamknięcia wypływu
 

WYPOSAŻENIE:

  • zbiornik ze stali,, odporny na korozję,

  • zrzut mniejszy od 100mg/l dla węglowodorów o gęstości 0,85

  • zamknięcie automatyczne, nierdzewne z polietylenowym pływakiem wytarowanym na gęstość 0,85

  • króćce wlotowy i wylotowy - ze stali,

  • wyposażenie wewnętrzne ze stali  cynkowanej lub z polietylenu, śruby ze stali nierdzewnej, uchwyty do transportu

  • wentylacja.

W OPCJI:
 

• system alarmu wizualnego i dźwiękowego,
• system alarmowy typ A i B


Alarm typu: A
Sygnalizator alarmowy przekroczenia poziomu lub grubości warstwy oleju / tłuszczu / benzyny do separatorów do współpracy z jednym czujnikiem KVF (czujnik grubości oleju / tłuszczu / benzyny) lub NVF (czujnik maksymalnego poziomu - przepełnienia).

Alarm typu: B
Sygnalizator alarmowy przekroczenia poziomu oraz grubości warstwy oleju / tłuszczu / benzyny do separatorów do współpracy z dwoma czujnikami KVF (czujnik grubości oleju / tłuszczu / benzyny) lub NVF (czujnik maksymalnego poziomu - przepełnienia).

Rodzaje czujników:

KVF, NVF
 

Copyright© by mm 2006